Mediniai langai

lango rėmas Mieli statytojai-blogeriai, leiskite konstatuoti, kad iš jūsų nėra jokios naudos. O labiausiai nėra naudos, kai pas jus reikia rasti informacijos apie medinius langus 🙂 Priežastis, aišku, paprasta – kaina. Ne vienas jau yra rašęs apie plastikinių langų pasirinkimą, ir net aš, specialiai plastikinių neieškojęs, detaliai žinau populiariausius, jų trūkumus, privalumus ir išsidėstymą kainų spektre. Gaila tik, kad ši informacija mano atveju visiškai nenaudinga. Dauguma išvardina visus įmanomus plastiko pliusus, arba medžio minusus, ir apžvalgą palieka objektyviai neužbaigtą. Taigi, kodėl mediniai langai geriau už plastikinius?

  • Mediniai langai stabilesni struktūriškai. Jie mažiau reaguoja į atmosferinius veiksnius, medis yra standesnis už plastiką su kameromis. Šis argumentas neįsigilinus atrodo prieštarauja bendram įsitikinimui, kad medis gyvas ir dėl to juda daugiau. Paklauskite langų specialisto, kuris antrą kartą šiemet ateis pareguliuoti jūsų plastikinių langų – kurie stabilesni ir kuriuos reikia reguliuoti dažniau? Tai ypač aktualu dideliems darinėjamiems langams, vitrinoms, durims, kur apkrovos didesnės.
  • Ilgaamžiškumas. Medis taip pat yra ir ilgaamžiškesnė medžiaga. Plastikas dažnai yra niekuo nedengiamas, jei tinka balta spalva. To pasekoje į saulę orientuoti langai su metais linkę gelsti ir vis labiau deformuotis. Dažytas medis irgi nėra amžinas. Jei paprastas dažas net su tamsia danga laiko dešimtmetį (turiu gyvų pavyzdžių), tai kaustytas aliuminiu yra visiškai atsparus aplinkos poveikiui. Be to, medinį langą galima perdažyti, jei reikia. Su plastiku, dėja, taip lengvai prasisukti nepavyks.
  • Medžiaga. Šis argumentas negrįstas praktiškais dalykais. Medis tiesiog yra mielesnė, organiškesnė medžiaga. Aš nesu matęs/čiupinėjęs maloniai besidarinėjančio plastikinio lango – visi jie tokie lengvi, lengvai judantys, lyg kiek nestabilūs (yra geras angliškas žodis tai apibūdinti – flimsy). Medis, kita vertus, net nesureguliuotas ir su bloga furnitūra, vistiek atrodo stabilesnis, jausmas darinėjant visai kitoks.
  • Padengimo/dažymo pasirinkimas. Plastikiniai langai gali būti dažomi (ar dengiami spalva) ir net gali būti dengiami medžio imitacija (jei kam kičas prie širdies), tačiau mediniai turi daugiau pasirikimo. Be standartinės RAL paletės yra skaidrūs, pusiau skaidrūs ir visokie balinti lakai, paliekantys originalią medžio tekstūrą, tik suteikdami spalvą. Tiesiog daugiau pasirinkimo planuojant interjerą.

O dabar, vardan objektyvumo, pavardinkime medinių langų trūkumus:

  • Rėmo šiluminė varža. Medis turi fiksuotą šilumos perdavimo koeficientą ir rodiklis Uf (rėmo varža) bus visada labai panaši, tik truputį priklausoma tik nuo rėmo storio ir medžio rūšies. Plastikas gali pasiekti geresnes varžas dėl oro tarpų rėme (kamerų), kurias kartais net užpildo kokiu poliuretanu. Bendra lango varža susideda iš stiklo paketo varžos Ug (nuo glass) ir Uf (nuo frame) sumos pagal ploto sąntykį. Kadangi rėmas nesudaro didelės lango dalies procentaliai (ypač dideliems langams) ir rėmo dalis dažnai slepiama šiltale, šis faktorius bendrą varžą įtakoja nežymiai.
  • Kaina. Tai yra pagrindinė priežastis, dėl kurios mediniai langai nėra pasirinkimas numeris vienas Lietuvoje. Mediniai langai, priklausomai nuo komplektacijos, gali būti trečdaliu ar net dvigubai brangesni už plastikinius (jei kalbant apie ąžuolinius ar kaustytus aliuminiu).
  • Priklausomai nuo langų orientacijos, išorės dažų spalvos bei kokybės ir kitų aplinkos faktorių, medinius langus gali tekti perdažyti praėjus kokiems 10 metų. Tai visiškai išsprendžia kaustymas aliuminiu, bet kainą pakelia dar 20%. Kaip jau minėjau – mano galva perdažymas yra geriau, nei viso rėmo keitimas. Rėmo slėpimas šiltale ir montavimas gilesnėje šiltos sienos angoje apsaugant nuo tiesioginės saulės bent rėmą, šią aplinkybę veikia teigiamai 🙂

Kodėl aš rinkausi medinius langus? Paprasta – nes fasadas bus medinis. Tiesiog plastikas netinka pagal namo konceptą ir tokiame fasade atrodytų negražiai. Jei būtų neoporu šiltintas namelis su gelsvu samanėlės rašto tinku, būčiau tikrai nesukęs daug galvos ir ieškojęs kas pigiau parduos kokį alphaline ar koemmerlingą.

Trumpai apie pasirinkimą. Langams, nors ir didelis pirkinys, didelio konkurso nedariau. Statybininkas rekomendavo žmogų, kuris suteikė išsamią konsultaciją, pateikė gerą kainą (palyginimui vis tiek kelias sąmatas gavau). Be to, mačiau tos pačios įmonės ir tų pačių monuotojų atliktų darbų. Šiuo metu dar šlifuojamas lango montavimo į fasado plokštumą mazgas su architektu ir statybininku (yra keletas vietų su tokiu džiaugsmu), bet avansas jau sumokėtas ir langai „leidžiami į gamybą“. Pagaminti bus… po trijų mėnesių! 🙁 Sako šiuo metu visi gamintojai tiek darbo turi – bumas. Veiklos iki to gal ir užteks, stogas, fasadas, sako ir išsitinkuoti sienas iki sudedant langus visai sveika, rėmai negauna tiek drėgmės. Žodžiu, dėžutė be spalio nebus uždaryta vien dėl langų.

Rėmą pasirinkau 86mm dygiuotos pušies, kad tilptų 50mm, trijų stiklų paketai. Paprastesnių (siauresnių) langų stiklai yra 4mm, su dviem GN selektyvais, ir 18 bei 20 mm argonu užpildytais tarpais. Didesniuose languose išorinis stiklas 6mm ir tarpeliai abu po 18mm. Paketo rėmeliai būna aliuminiai ir plastikiniai, pasirinkau plastikinius swisspacer, nes kainą įtakoja nedaug. Furnitūra G-U (tiesą pasakius nelabai girdėjau kitų variantų), rankenėlių pasirinkimas laukia ateityje. Iš išorės bus dažyti dviem pilkos spalvos atspalviais (pagal stogą), iš vidaus – pagal interjerą, greičiausiai balintu laku. Dažymas dviejomis spalvomis pabrangina gaminį, bet manau retai kur tinka viena spalva, jei langas nėra baltas. Labai grubiai vedant vidurkį (kiekvienas gaminys kainuoja skirtingai) kvadrato kaina yra kiek virš €200 už kvadratinį metrą. Labai norėjau „amžinų“ kaustytu aliuminiu langų, bet tiesiog nebeįpirkau..

Išvada – langus reikia pirkti žiemą. Tada pagamins greitai ir pigiai (santykinai). Tik neturint sienų sunku parinkti dydį 🙂

29 komentarai temoje “Mediniai langai

  1. „Mieli statytojai-blogeriai, leiskite konstatuoti, kad iš jūsų nėra jokios naudos. ”

    Na, is tavo dienorasciu irgi nedaug naudos – „atbasliavau bapkes – pastate. Atbasliavau dar – pastate dar. Pi*dako daviau / nedaviau.” O kazkokiu patarimu, kaip padaryti gudriau, lengviau savo rankomis, kaip isspresti viena ar kita mazga – tai nera. Kiti gal ir nestato labai blatnai (pvz del spalvos ar brando neismeta pora tukstanciu papildomai), bet uz tai stato be paskolu, savo rankomis ir dalijasi patirtimi. Tokia ir turetu buti blogo esme. Galeciau lazintis, kad langu nestatysi apsiltinamajame sluoksnyje, nes brangus laikikliai, o naudos nematai.

    1. Na, nereikia įsižeisti dėl pajuokavimo ar paprovokavimo 🙂 Man statybos yra apie informaciją, dalykų išsiaiškinimą ir sprendimų priėmimą. Apie tai ir blogas. Lažinamės iš ko nors dėl langų montavimo, a? 🙂

      1. Niekas neisizeide, tik issakiau savo pastebejima.
        Ir kaip sis irasas pades priimti sprendima besirenkanciam langus? Mediniams langams isideti argumentu vis dar nematau. Pas mane pati 3 langai yra mediniai, like plastikiniai – poliruoti, bet kolkas negaliu pasakyti, kad plastikiniai yra kazkuo prastesni. Netgi balkono durys, kurios del savo dydzio yra be garantijos, negaliu pasakyti blogo zodzio apie jas.

        1. Argumentai rinktis medinius – net keturi. Kitur nebūdavo nei vieno. Kiek tie argumentai svarbūs konkrečiu atveju – asmeninis dalykas. Gal kam tiesiog patinka plastikas arba nepatinka medis, nieko čia nepadarysi. Finale viskas vis tiek susiveda į du faktorius: patikimas + kaina.

          1. ok, padiskutuojam.
            1. Ka reiskia stabilesni? Ar plastikiniai langai negali buti stabilus? Galiausiai, apie kokius dydzius ir dizainus kalbame?.. Yra remu su statramsciais, yra be statramsciu, kas labai mazina lango svori ir deformacijos galimybe.
            2. Ilgaamziskumas – niekaip nesueina, kad medinis remas, esant nelabai palankioms salygoms gali buti ilgaamzis. O net ir idealiomis salygomis, jis reikalauja prieziuros. Ir dar neteko matyti plastikinio papuvusio lango.
            3. Sutinku, kad medis gali buti mielsnis sirdziai. Su siuo teiginiu nesigincyju.
            4. Padengimas. Kiek moki uz kokybe tiek gauni, bet dauguma deklaruoja, kad dengtas remas atsparesnis aplinkos poveikiui, isskyrus tamsia spalva.
            Kitas dalykas, pats plastikinis remas gali buti poliruotas, del ko jis taip pat atsparesnis aplinkos poveikiui ir nereikia jokiu balintu laku. Ir koks tikslas, deti medini langa ir ji versti „plastiko spalva”?
            Nors vieta, kurioje gyvenu dabar, plastikiniai langai statyti gan seniai, bet nepastebejau, kad jie butu pagelte ar susikraipe, net tarpinem neturiu priekaistu (atmetame, ta fakta, kad tais laikais paketu varza budavo kiek kitokia 🙂 ).

            Mano akimis – 3 is 4 argumentu yra niekiniai.

            Ir pabaigai pastebejimas is Vokietijos – visi, kurie anksciau turejo medinius remus, keisdami langus niekada nebesideda mediniu antra karta.

          2. Dėl pirmo argumento: mediniai stabilesni. Nepriklausomai nuo dydžio, mediniuose nereikia dėti papildomų armavimų, kad išlaikytų stiklo paketą didelės kvadratūros langams. Armavimai būna metaliniai, ir „šiltas“ plastikinis rėmas tampa ne toks jau šiltas. Taip pat, veikiant temperatūrų skirtumams plastikas daugiau juda, persimeta, reikia dažniau reguliuoti. Medinis rėmas juda minimaliai. Tiesa, jį ir sureguliuoti sunkiau, nes nepasiduoda. Ši informacija – iš langus reguliuojančios įmonės, kurie daro tai kiekvieną dieną.

    2. Blogai skirti nebūtinai tik tiem kas statosi patys. Iš jūsų atsakymo galima pagalvoti, kad ir langus darėte patys. Nesvarbu. Ar patys ar ne patys stato, reikia priimti galybę sprendimų. Mes taip pat nestatom savom rankom, bet ir tai jau pilna patirčių kuo galime pasidalinti su kitais ko nedaryti, ką darytume ir antrą kartą. Tik nėra kada einamuoju laiku rašinėlius rašyti, ką jau kalbėti apie namo statybą. Vien organizavimas, svarstymas, planavimas, ieškojimas meistrų, bendravimas su jais, info skaitymas ir tt kiek suryja laiko.

  2. Na, pas jus tik juoda balta viskas. Jus taip nusviedziate kategoriska nuomone – jeigu plastikiniai langai ne balti o imituoja medi, tai jau kicas. Siulyciau pasidometi zodynuose ka reiskia kicas 🙂 Jei medinis fasadas – tai langai turi but mediniai. Kur jus situ „nuomoniu” prisigaudet? Pas mane fasadas medinis, o langai – rudi plastiko, imituoja medi. Atrodo subtiliai ir labai dera. Megstate medinius langus – valio, bet tai nereiskia, kad tie kas susidejo plastikinius yra idiotai neturintys skonio.

    1. Nesu kategoriškas (juk pagaliau pats plastikinius langus svarsčiau), bet iš karto „užėmiau gynybinę poziciją“ medinių langų klausimu, nes tai labai nepopuliarus sprendimas, bent sprendžiant iš blogų. „Kičas“ turi siauresnių ir platesnių reikšmių, šiuo atveju man tai „(pigi) imitacija“. Tai taikyčiau plytelėms, kurios atrodo kaip medis, medžiui, kuris atrodo kaip plytelės ir langams, kurie atrodo kaip medis, bet priėjus paaiškėja, kad plastikas. Kam imituoti, jei yra tikri dalykai? Jūsų langai nuotraukose atrodo gerai, nežinau kaip darinėjasi, tikiu, kad normaliai. Bet poste apie langus nemačiau net svarstymo rinktis medinius, kodėl?

      1. Ne, kičas turi tiesiog kitokią reikšmę. Kokybiškos akmens masės plytelės imituojančios medį yra vienos skoningiausių ir kokybiškiausių pasirinkimų, jeigu ką. Mano visa virtuvės siena išklijuota tokiomis, atrodo puikiai. Jūs painiojate definicijas, ir labai veliate viską į vieną krūvą, net sunku atsirinkti. Medinių langų aš nesvarsčiau, nes jie visų pirma ženkliai brangesni, visų antra, namo sandarumui kelia klausimų. Kiek žinau, pasyviem namam mediniai net nėra tarp galimų pasirinkimų. Matyt neveltui. Anksčiau dar bandė argumentuoti, kad jie „gyvi” ir „kvėpuoja”, dabar jau ta tema pritilo, nes ten tiek chemijos visokios privaryta, kad tik nesigadintų tas medis. Aš nesu prieš medinius, bet jie nei geresni nei blogesni, yra už ir prieš tiek su vienais tiek su kitais. Faktas, kad brangiau. O dėl kičo – toks jausmas, kad kai kuriems žmonėms, viskas kas ryškiau už operacinės interjerą, jau kičas 🙂

        1. Gerai, galime tai palikti spalvas ir raštus skirtingiems skoniams. Aš čia labiau savo architekto nuomonę perteikiau (su kuria sutinku). Mediniai langai sandarumo problemų neturi, ir yra tikrai ištisos linijos medinių langų, skirtos pasyviems namams. Net LT gaminamų: http://www.zylefenster.lt/mediniai-langai/pasyvus-langai/. Šitas visas postas ir buvo apie tai – apie medinių langų mitus: blogą sandarumą, „vaikščiojimą“ ir pan.

  3. Nu nebrangia te langai kainuoja, nepagaolėk ant Al dar kelių kapeikų! Nebent kvadratūra didelė…
    Pažiūrėjau keik kainavo mano palstmasiniai Geneo MD+ – ~153€/m2. Dabar dėčiau medinius, kad ir šaltesni bet gal nerasotų apačia kaip dabar prie gero „-„. Tiesa ir darinėjasi kaip lauko tūlikas visiškai flimsy…

    1. Kvadratūra apie 60kvm, kaustymas būtų kainavęs papildomai daugiau nei €2000. Nepraėjo pro biudžeto sietelį 🙂

  4. Tiesa, dėl patvarumo. Sodo namelyje nuo 90tų sudėti paprasčiausi mediniai langai su vienu stiklu. Stovi kaip stovėję, kiek pamenu tai tik vieną kartą nutepiau beicu po kokių 10m nes buvo visai nublukę.

  5. Turiu nekokios patirties su mediniais langais. 2001 metais pirkau naujos statybos butą su šiuolaikiniais mediniais langais. Viskas buvo kaip ir gerai, kol vieną kartą nepastebėjau, kad vieno lango rėmo kampas kažkoks minkštas pasidarė. Pasirodo, kad kažkuriuo metu dažų sluoksnyje atsirado įtrūkimas ties stiklu ir drėgmė pradėjo skverbtis po dažais. Tą pamatyti laiku praktiškai neįmanoma, nes akivaizdaus dažų pažeidimo nesimatė.
    Taigi susidarė puikios sąlygos medžiui pūti. Drėgmė patekusi po dažais niekur dingti negali, nes likęs dažų sluoksnis liko sandarus. Taip išpuvo visas kampas. Susirasti meistrą, kuris atvyktų ir sutvarkytų – misija neįmanoma, per mažas užsakymas. Teko medžio glaistu užlipdyti išpuvusią vietą ir laukti kol langas degraduos tiek, kad jį reiks pakeisti.

    Mano atvejį priskirčiau prie retai pasitaikančių, nes bendradarbiai, kurie panašiu metu pirko butus su mediniais langais, tokių bėdų neturėjo. Bet nereikia aklai pasitikėti medinių langų ilgaamžiškumu, tai medis ir susiklosčius tam tikrom aplinkybėm jis pūva.

    1. 2001 – langų technologijų pasaulyje tai šimtmetis 🙂 Bet koks daiktas gali būti padarytas nekokybiškai. Plastikiniai irgi gali per kampą „išsižioti“. Dabar gyvenu bute, kur yra sudėti pušiniai langai 2006-ais metais. Bet nieko gero apie juos pasakyti negaliu. Taip, dažas iš lauko dar laikosi, bet paketai dviejų stiklų, ploni, ryškiai peršala, stiklajuostės iš vidaus nuo drėgmės sugedusios. Kaltas medis? Ne, tik pačio gaminio nekokybiškumas ir montavimas.

  6. Na pagaliau! Pagaliau kitokiame name bus šis tas kitokio 😉
    Taip, nebloga tema diskusijoms.
    O ar pavyko rasti medinių langų rėmo šilumos laidumą Uf?
    Googlinu, niekas nenurodo – matyt baisu skaičiukus rašyti … 🙂
    200€ tikrai daugoka, bet suprantama – kartais neįmanoma kitaip.
    Tai be įstatymo ir sandarinimo?
    Mano apklausomis, geri (Uf=0.9) plastikiniai langai dabar kainuoja 90€ be įstatymo ir 120€ su teisingu įstatymu į mūrą. Tad mediniai langai 2-3 kart brangesni ir nėra šiltesni.
    Prieš 11 metų statyti plastmasiniai kaip nauji – nei geltonuoja nei reguliuoti reikia.

    1. Čia aišku lyginami langai su tuo pačiu stiklo paketu, furnitūra ir dydžiais? 🙂 Kiekvienas gaminys kainuoja skirtingai, ir priklauso nuo N faktorių. Selektyvas GN ar KN, darinėjamas vienas, ar per pusę (vyriai) taip toliau ir panašiai. Nesu tikras kokią procentinę dalį kainos sudaro stiklo paketas (vėl gi, lango dydžio ir rėmo santykis), bet 2-3 kartus tai čia stipriai pasakyta 🙂

      O būna teisingų montavimo būdų į mūrą? Juokauju, mačiau vakar N mazgų tokiam montavimui, tik nežinau kiek teisingi. Montavimas taip, man kainuos papildomai.

      1. Furnitūra ir stiklai kainos labai neįtakoja. Juk į rimtus langus niekas nededa ‘noname’ produktų, o deda firminius, kurie visi kainuoja panašiai.
        Taip, mano minėta kaina yra langams kurių vidutinis varstomas plotas 50%. Jei viskas varstoma, tai kainuos daugiau
        Į dujų silikatą statoma teisingai. Ten net neįmanoma statyt ‘su išnešimu’ 😉
        O šiaip ‘teisingas įstatymas’ turėjau galvoje ‘su juostomis iš abiejų pusių’.
        O pavyko rasti Uf? Spėju 1.2…1.5 gal. Su tokiu žiemą langas šerkšnys. Bet tai grožio kaina. Mediniai tikrai maloniau už plastką. O jei po langu bus šilumos šaltinis, tai niekas nešals, aišku.

        1. Jeigu pušies, kaip ir eglės liamda yra 0.13 (pagal u-wert) o rėmo storis yra 86mm, tai šilumos laidumas bus U=1,51 (0.13/0.086). U-wert 86mm pušies (nedažytos ir neapdorotos) rodo U=1.2, tai R=0.83 kai paketo R=2.

      2. Kad neteisingu buna tai tikrai, buna kad vejas pucia tarp remo ir sienos, netgi „makrofleksa” pusti reikia moketi :). O siaip tai, turbut naujausias budas, kai klijuojasi aplink rema porolonas (tam skirtas), nereikia isradineti dviracio su visokiom ten priesvejinem juostom.

  7. Atgalinis pranešimas: Langų montavimas | Namas Kitaip
    1. Durų klausimo išvengti pavyko gan paprastai – kadangi tambūras stiklinis (padarytas iš langų) yra mažai variantų, kaip montuoti duris. Todėl duris montavau kaip darinėjamą langą (tokiu pačiu rėmu), tik su kitokiais slenksčiais ir apdirbimu. Vietoj stiklo paketo faneruotė su PIR (atrodo) užpildu. Atsiliepimai vidutiniški – durys aukštos, žiemą duris pavaikšto, ne per visą perimetrą dengia išorinė sandarinimo juosta (nors vidinė laiko gerai). Tambūras šaltas, bet greičiau dėl to, kad dvi sienos stiklas, o ne dėl durų konkrečiai 🙂

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.