Statybininkai, Planas 2015

Pavasarį, dar projektuojant namą, užsiminus apie statybas, pirmas klausimas visada būdavo „O statybininkus jau turite?“. Tekdavo sakyti, kad dar ne. Sunku buvo jų ieškoti, kai norėjome turėti pasirinkimą. Palyginti, įvertinti. Joks statybininkas negali suskaičiuoti detalios sąmatos neturėdamas konstruktyvo. O turėdamas konstruktyvą detalios sąmatos jis neskaičiuos, nes tai jau nemažai darbo, o likti nepasirinktam tikimybe gana nemaža. Tokiu atveju siunčiamos bet kokios sąmatos, daugmaž į tą pusę, ir pats paskui jau žiūrėk, tau tinka ar ne. Į tai įeina ir pridėjimai „nuo savęs“, kaip pvz. blokelių gamintojo pakeitimas, apšiltinimo sluoksnio sumažinimas (nes kiti taip darė), neįvertinimas eilės komponentų gal siekiant mažesnės kainos, gal šiaip. Teko narstyti sąmatas po kauliuką, analizuoti, vesti prie bendro standarto. Realiai turėjome tris kandidatus, apie kuriuos jau rašiau. Vienas pabėgo. Iš dviejų rinktis buvo ne fengšui ir beveik liepos mėnesį susiradome dar vieną.

Vienos įmonės sąmata buvo atsiųsta greitai, bet net ir po pataisymo atrodė labai skylėta, bet mažiausia. Be to, šviežus uab’as, nors žmogus rekomenduotas ir darbo pavyzdžių yra. Atmestas dėl sąmatos skylėtumo ir dalinai dėl bendravimo, požiūrio į pasirinktus sprendimus.

Kitos dvi įmonės gan padorios ir sąmatas parengė detalias. Keisčiausia buvo tai, kad išskaidžius dalimis ir palyginus konkrečius darbus, kaina buvo labai panaši. Realiai prireikus sąmatas galima sulyginti minimaliai keičiant sprendimus. Tada ir paaiškėjo, kad rinktis jau reikia ne pagal kainą. Vieni statytojai, nors ir gerai bendravo, matosi rimti žmonės, ir kokybės siekiantys, bet nelabai šiuolaikiški sprendimų prasme. Nuo kitų metų visi nauji projektai turės atitikti A klasės reikalavimus, o jie storiausią sieną yra darę su 20cm apšiltinimu. Stogo daugiau 30cm irgi nematę. Bandė įtikinti, kad monolitiniai pamatai yra geriau ir kaina ta pati beveik kaip iš betono blokelių (dėl gerumo sutinku, bet dėl kainos..). Taip pat visiškai neskaičiavo fasado ir pilno stogo apšiltinimo, net pakartotinai paprašius. Panašu, kad reikėtų daug įtikinėti kaip geriau, ir dažnai ginti savo sprendimus.

Tas vienintelis bendravimo faktorius nulėmė pasirinkimą, ir galime sakyti, kad turime statybininkus. Normaliai bendraujančius, suprantančius apie namo energetinį efektyvumą, mačiusius visokių storių sienų ir stogų. Dar be sutarčių, tikslinsim kainas, planuosim darbus tada forminsim. Dėl mėtymosi nuo birželio pradžios iki rugpjūčio tiesiog praleidome šį sezoną. Iki stogo niekas jau nebespės pastatyti, tad šių metų planas yra pamatai, tvora ir elektra. Be to, pasirinkti statybininkai pasiėmė kitų objektų ir be spalio mėnesio pradėti negali. Kadangi mums reikia tik mėnesiuko pamatams, tai praktiškai nieko nekeičia. Pasidarę pamatus galėsime ramiai juos įregistruoti ir derinti paskolos reikalus, kad galėtume pavasariui atėjus startuoti su sienomis. Veiklos šiems metas bet kokiu atveju užteks.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.