Nulinė kanalizacija

Pabaigus sienų tinkavimą perėjome prie grindų. Jų pakraščiuose ir kur reikia jau buvo pravesti vamzdeliai su pogrindine elektros instaliacija, signalizacija, tad reikėjo pabaigti su kitomis komunikacijomis – kanalizacija ir vandeniu. Čia ir prasideda triukai – kanalizacija turi būti žemėje po juodgrindėmis, o vandentiekis – šildymo sluoksnyje virš juodgrindžių. Todėl darbus reikia susiplanuoti taip, kad grindų betonuotojai ir šiltintojai įstotų laiku, tarp santechnikų darbų. Problemos čia nebuvo, nes samdžiau santechnikus, kurie buvo ne kartą dirbę su betonuotojais. Susitarė ir susiderino patys, kištis nereikėjo.

Taigi, sienos tinkuotos, grindys – smėliukas. Su santechnikais suderinau iš karto trejas sąmatas – nulinės kanalizacijos, vandens vidaus įvado ir šildymo vamzdelių. Kanalizacijos daryti vienos neapsiėmė, nes daryti tik tai neapsimoka. Sutarėme, pradėjo darbus, atvažiuoju, ir pradaręs namo duris randu tai:

Kadangi pamato gylis tik metras dvidešimt su trupučiu, nutarta vamzdžius išvesti iš karto po pamatu, jo negręžiant. Pats vamzdynas gana paprastas – du aukštai, du san. mazgai tiesiai vienas virš kito. Virtuvė iš karto už san. mazgo sienos. Vienas stovas be posūkių, ir ties pirmo aukšto mazgu vamzdis išeina lauk. Būtų paprasčiausia įmanoma sistema su kokiais 5-6 metrais vamzdžio, jei ne keli „bet“. Vienas „bet“ yra skalbimo mašina sandėliuke, kuriai reikia kanalizacijos ir vandens. Ten pat nubėgs ir rekuperatoriaus koncensatas. Kitas „bet“ yra techninėje/katilinės patalpoje būsiantys vandens filtrai, kuriems reikia kanalizacijos, prie to paties ir kamino bei ŠS kondensato nuvedimas. Techninė patalpa yra pusmetriu giliau nei pirmas aukštas, todėl visa pagrindinė trasa gerokai pagilėjo. Taip iš „labai paprastos“ kanalizacijos liko „gan paprasta“ dėl dviejų papildomų atšakų.

Vienas įspūdingesnių statybinių rankinių (!) darbų, kiek teko matyti per visas statybas buvo 30cm pločio pamato gręžimas, atrodo 10cm skersmens vamzdžiui. Prieš tą gręžimo apratą su tokio dydžio karūna buitinis akumuliatorinis suktuvas atrodo kaip dantų krapštukas 🙂 Proceso iliustracija žemiau:

Kas man pasirodė svarbiausia iš nulinės kanalizacijos:

  • Pagrindinės magistralės vamzdis iš antro aukšto į pirmą. Vamzdis turi būti su garso izoliacija (matosi nuotraukoje žemiau), jei nenorite pirmo aukšto virtuvėje girdėti kaip pavyko reikalas antro aukšto tualete. Mes dar papildomai apdėjome vata, kadangi jis buvo slepiamas gipsinėje pertvaroje.
  • Alsuoklis. Jis skirtas oro padavimui į sistemą nuleidžiant vandenį, ar vykstant kitai cirkuliacijai. Mūsų atveju buvo šiek tiek neapsižiūrėta, ir darant stogą tas tiesioginis vamzdelis į lauką nebuvo padarytas (nors projekte buvo). Nežinau, kaip tokia tiesioginė šachtelė laukan atrodo modernaus, sandaraus namo kontekste, matyt neypač. Sprendimas – vakuuminis alsuoklis sienoje (gipsinėje pertvaroje), kuris prireikus leidžia paimti kambario orą, bet į kitą pusę užsidaro ir kvapų neišleidžia. Santechnikui nepatiko toks sprendimas, bet kito varianto kaip ir nebuvo, stogo juk neardysi. Sienoje bus aptarnavimo durelės, per kurias bus galima prie jo prieiti.
  • Vamzdžių paslėpimas. Reikia sužiūrėti jų storius – mums kliuvo vienas – vonios nuotekų vamzdis, kuris pagal planuojamą grindų storį vonioje netilpo įbetonuojamas. Jį teko perkelti iš antro aukšto grindų į pirmo aukšto lubas.
  • Lauko vanduo. Nors mūsų sklypas sodų bendrijoje ir yra „vasarinis“ vanduo lauko reikalams, bet jis tikrai nėra amžinas. Kad išjungus „vasarinį“ vandenį nereikėtų prireikus žarnos mesti per langą, nusprendėme padaryti du taškus vandens pajungimui lauke. Vienas parkinge, kitas priešingame namo kampe. Dabar ten styro vamzdžiai, bet nustačius kiemo lygį bus į žemę įmontuoti pajungimai, kurių praktiškai nesimatys. Užsukami name, užsukus vanduo grįžta į sistemą ir niekas neužšąla. Čia, aišku, ne kanalizacija, bet kasimasis po pamatais buvo tas pats.

Naudoti Wavin Asto vamzdžiai pagrindiniam vertikaliam stovui.

Kiti vamzdžiai buvo ne mažatriukšmiai, bet po 20cm apšiltinimu grindyse, betonu ir danga, tai nelabai svarbu.

Pamatą viduje kertantis kanalizacijos vamzdis, ir 3 skylės vandeniui aukščiau.

Dušo ir WC atšakos. Nėra lengva įsivaizduoti kur kas net turint brėžinius 🙂

Vaizdelis pabaigus darbus. Niekas per daug nepasikeitė, išskyrus kyšančius vamzdelius. Vienas jų (tolimesnis) yra ne savo vietoje, nes santechnikai turėjo architektūros brėžinius (senus), kur baldai buvo nubraižyti preliminariai, o suprojektavus virtuvę vandens įvadą ir kanalizaciją reikėjo perkelti per vieną spintelę į šoną. Daug kartų kartota, bet iki galo neišmokta pamoka – suplanuoti/suprojektuoti reikia kuo daugiau, ir kuo anksčiau. Visi brėžiniai sąveikauja kartu, ir pvz. darant konstruktyvą jau praverčia vėdinimo ar baldų planas. Požiūris „šitą suprojektuosim, kai ateis laikas daryti“ prie gero nepriveda. Įrengtas vamzdynas ilsėjosi iki spalio mėnesio, kada buvo prijungti BVĮ.

Darbai truko iki savaitės, kainavo 2.5k€, iš jų beveik 1.7k medžiagos. Įskaitant hidraulinį bandymą, kanalizacijos vamzdžius, daugiasluoksnius vandentiekio vamzdžius ir jų įrengimą.

10 komentarai temoje “Nulinė kanalizacija

    1. Čia vandens/kanalizacijos, įskaitant vamzdžius į lauką. Šildymo sistema atskirai

  1. Sveiki, atsiprašau, kad ne į temą – kažkuriame įraše pas jus užmačiau (naršau, ieškau jūsų puslapyje, bet dabar nerandu), kad turite pasisamdęs techinės priežiūros specialistą. Galbūt galite pasidalinti jo kontaktais?

    1. Sveiki. Taip, samdžiau Kontech, http://www.kontech.lt/. Labiausiai pravertė stadijose, kur dalyvavo konstruktyvas – mūras, stogo konstrukcija, fasadas. Taip pat tinkuojant prigavo kelias vietas. Apdailai nebereikėjo.

  2. Sveiki,

    įrašų senokai nebuvo, matyt jau įsikėlėt gyventi 🙂 Ar darėtės sandarumo testą? Labai įdomu kokie reikalai apšiltinus vata.

    1. Gerai pastebėta! Taip, jau gyvenam kelis mėnesius 🙂 Sandarumo testo nedariau, nes sąmoningai forminau B klasę. Sandarumo testui reikėjo užsibaigti akivaizdžias sandarumo skyles katilinėje, o tam nebuvo laiko (būtų buvęs stabdis pridavimui).

  3. Sveiki,

    Pasigedau jūsų įrašų apie nuotėkų valymo įrenginius ir vandens įvadą?
    Kaip darete?

    1. Įrašo apie vandenis dar nėra. Valymo įrengimai dėti „Švaistės”, vanduo tiesiog pajungtas nuo trasos gatvėje.

  4. Sveiki, jau turbut gyvenate savo name, ar galit rekomenduoti savo santechnikus?

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.