Norint pasirinkti pamatų tipą reikia atsižvelgti į keletą dalykų. Visų pirma tai – grunto tipas ir sudėtis pamatų vietoje. Tam tikro tipo pamatų negalima daryti vien dėl esamo grunto. Dažniausiai naudojami trys pamatų tipai:
- Gręžtiniai (poliniai). Patys populiariausi. Taip pat tinka beveik bet kokiam gruntui, skiriasi tik poliaus (gręžinio) gylis. Turi vieną esminį minusą – rostverkas statosi tiesiai ant polių, ir kiekvienas polius tampa šalčio tiltu, nes padoriai apšiltinti pačio poliaus neišeina.
- Juostiniai. Retai pasirenkamas variantas. Tačiau nereikalauja gilių gręžtinių polių, todėl atraminius taškus galima efektyviai apšiltinti ir išvengti tiesioginių šalčio tiltų. Negalima įrenginėti esant tam tikrai grunto sudėčiai (esant piltiniam gruntui, aukštam vandeniui, ir t.t.). Preliminariai planuoju rengti šį variantą, būtent dėl apšiltinimo galimybės. Taip pat konstruktorius jau turi paruoštą ir atidirbtą sprendimą apšiltinimui.
- Plokštuminiai. Praktiškai egzotika, naudojama tik pasyvių ir pusiau pasyvių namų entuziastų. Idealus variantas norint užtikrinti šalčio tiltų nebuvimą. Gruntui nėra taip jautrus, bet tam tikrais atvejais pakankamai neekonomiška įrenginėti. Dar vienas iš minusų – rengiant pamatus reikia įrengti visas komunikacijas grindyse – vamzdynus, elektrą, šildymą. Būčiau visom keturiom už šį variantą, bet namas bus statomas įkalnėje, su aukštais 1-1.5-2, todėl gautusi labai komplikuota sistema, todėl dar brangesnė.
Norint teisingai pasirinkti pamatus, būtina atlikti grunto geologinius tyrimus. Tai pagrindinis darbas, prieš pradedant dirbti konstruktoriui (be medžiagų pasirinkimo ir pačios architektūros). Geologų ieškojau paprastai – google įmonių pagal veiklą, pasidariau sąrašiuką ir perskambinau. Situacija, kaina, terminai. Nuo populiariausių einant žemyn kaina krito nuo 2000Lt (dar buvo 2014-ieji), iki 1200Lt be PVM už tris gręžinius, du su statiniu zondavimu ir vieną be (nuotekų vietoje reikia patikrinti ar gruntas geria vandenį). Paskutiniai du variantai pasiūlė tą pačią kainą, ir labai panašius terminus. Teko rinktis pagal bendravimą. Visą šitą reikalą gadino du dalykai: tai, kad ieškojau tarpušventyje, ir be antros sausio savaitės niekas nesiruošė dirbti, taip pat tai, kad gan smarkiai atšalo. Naujametinę savaitę buvo viskas net nutirpę, bet kaip tik sausio penktai ir užsnigo ir užšalo. Šiuo metu turiu sutartį su viena įmone, be terminų ir su pažadu padaryti kitą savaitę. Tikėjausi tai atlikti dar šią savaitę, bet žinant, kad šiandien vietomis buvo net -20, tai nėra pagrindo manyti, jog kiti būtų padarę greičiau. Žiūrėsim kitą savaitę.
Jei nereikia statinio zondavimo (o šis tikrai retai būtinas), tai už 3 grežinius Vilniuje iki 500 Lt mokėt 2014 metais.
Gręžinius pasidaryti būtina 😉
Kažkaip visi (ne gręžėjai) rekomendavo daryti statinį zondavimą ant pamato, ir paprastą ties nuotėkom. Taip ir padariau. 500 Lt tai čia būtų beveik už dyką 🙂