Šildymo vėdinimo.. tipas

Po pokalbio su vienu statybininku kilo minčių apie namo energetinę klasę. Sako visai galėtų būti „A“, o atitikties sertifikavimas daromas tai klasei, kuriai darytas projektas (projekte nurodoma klasė). Variantas, kad projektuoji „B“, o priduodant gaunasi „A“ neįmanomas, nes daromi tik tai klasei reikalingi testai. Šiuo atveju „B“ klasei praktiškai jokių testų nereikia, o „A“ reikia jau daryti sandarumo testą ir pan. Dėl šio susvyravimo architektas nebuvo labai patenkintas, nes lyg ir buvo šnekėta apie „B“, o su „A“ tik papildomas galvos skausmas, nes tokių projektų nedaryta ir nelabai žinomi jų reikalavimai. Vienas dalykas, kokio prisireikė, tai šildymo vėdinimo projektas, tuo pačiu apskaičiuojant namo projektuojamą energijos poreikį. Na ką, dar vienas projektas. Vėl mini konkursėlis. Pradžiai parašiau vienai įmonei („Oro centras“), nes buvo vos ne pirmame puslapyje paieškos rezultatuose. Mano nuostabai buvo iš karto atrašyta, paaiškinta ko reikia ir kokios preliminarios kainos. Kelių dalykų nežinojau (atitvarų varžų), tai teko užklausti konstruktoriaus ir luktelėti. Tuo tarpu parašiau dar keturioms įmonėms. Iš jų atrašė tik viena, su trigubai didesne kaina ir nelabai logišku 1.5mėn terminu. Kitos trys neatsakė į emailą. Paskambinau. Priskambinau tik vienai, pažadėjo atsiųsti atsakymą „šiandien“, mat kitų darbų turėjo. Neatsiuntė iki šiol.

Žodžiu, liko tas pats pirmas „Oro centras“. Nusiunčiau brėžinius, visą info kokią turėjau. Atrašė iš kart, kad dar ne viskas aišku ir reiktų susikambint/susitikt ir aptart. Paskambinau. Pokalbis užtruko daugiau nei pusę valandos. Aišku vertinu bendravimą su klientu ir dalinimasį patirtimi, bet labai nemažai jautėsi ir pardavėjo tono. Trumpai tariant – buvo suabejota geoterminio šildymo reikalingumu ir pasiūlytos dvi alternatyvos: geoterminis/orinis, arba oras-oras sistema, su aeroterminiu šilumos siurbliu ir šildymas oru (ne grindimis). Tai pat buvo pabrėžtas konicionavimo reikalingumas. Yra argumentų, yra pliusų ir minusų ir minusai buvo glaistomi. Kai nesi pasiruošęs skaičiavimų iš anksto, sunku argumentus atremti. Pagrindinis jaukas – kaina. Aeroterminis siurblys vos ne per pus pigesnis ir jam nereikia brangių gręžinių. Plius, šildant oru nereikia rengti šildomų grindų o tik ortakius. Kurie naudojami ir rekuperacijai ir šildymui. Grindys gali būti bet kokio dangos. Hm. Argumentų nelabai atrėmiau, išsiaiškinau ką galėjau ir atsitraukiau persigrupavimui.Paskaičiavau. Aeroterminio ir geoterminio ŠS su šildomomis grindimis įrengimo skirtumas yra apie 4 tūkstančiai eurų. Imant vidutines Vilniaus miesto metines temperatūras galima suskaičiuoti vidutinį ŠS naudingumo koeficientą. Aeroterminio naudingumo koeficientas (COP) labai priklauso nuo lauko temperatūros. Max yra apie 4.3 prie +7C, ir prie -15 jis tampa tik 1, reiškia jokios naudos ir šildoma tik elektra. Pagal temperatūrų vidurkius aeroterminio vidutinis sezono COP yra apie 3. Geoterminio COP yra daug maž pastovus, gerai sureguliavus ~5. Štai šis skirtumas mums ir įdomus, nes pagal jį galima suskaičiuoti išlaidų skirtumą. Norint gauti piniginę išraišką reikia dar žinoti metinį energijos poreikį, kurį tiesiog paėmiau iš rekomenduojamo „A“ klasei – 80-90kWh/m2 per metus. Finale išeina, kad su aeroterminiu per metus reikės sumokėti apie 200 eurų daugiau, nei su geoterminiu. Atrodo nėr mažai, bet kai skirtumas ~4 kiloeurai, skirtumas atsiperka per 20 metų. Kaitaliojant formulę, didinant elektros kainą, energijos poreikį, mažinant vidutinį COP, nepavyko gauti mažiau 6 metų. Aišku, naudojant oras-oras sistemą dar būtų sutaupoma ir ant grindų įrengimo, nes ortakius išvedžioti yra pigiau. Bet, yra keli bet. Reikėtų gerokai žemiau nuleisti lubas ir neaišku kaip pavyktų paslėpti masyvius vamzdžius lubose ir sienose. Taip pat neramina ir pastovus oro šniokštimas, o juk šildantis negalima sumažinti srauto kaip su rekuperatoriumi – sušalsi. Plius orinis neruošia šilto vandens atrodo. Ir siurblį reikia statyt lauke, kažkur. Bet geriau ir efektyviau vėsina prireikus, ko nepasakysi apie grindis.

Kol kas liko du variantai – grindinis su aeroterminiu arba geoterminiu, o oras-oras reikalauja papildomo tyrimo norint atsakyti į pagrindinius klausimus. Projekto taip ir nepasidariau, nes nepavyko apsispręsti dėl sistemos tipo.

O energetinio naudingumą projekte pasakiau kad įrašytų „B“, idant nestotų statybos leidimo gavimo procesas. Pasirodo pagrindėms sienoms tikriausiai trūksta šiluminės varžos, kad pasiekti „A“, o jei pavyktų pasiekti, sertifikuotis galima už ~600-700 eurų. Ateityje bus galima pasidaryti, jei užsimanysim.

3 komentarai temoje “Šildymo vėdinimo.. tipas

  1. Labas,
    painiava Tamstos terminuose 😉
    Nėra nei Aeroterminio – matyt tai kelios ŠS klasės;
    nei Geoterminio – nes individualiems namams jie nenaudojami.
    Geriau tiesiog kalbėti apie Šilumos Siurblius (ŠS):
    Oras-Oras. Nebent vasarnamiams šildyti tinka.
    Oras-Vanduo. pusė bėdos. Reikia rimtą siurblį pasirinkti.
    Vanduo-vanduo. Retas atvejis
    Gruntas (vamzdis ar gręžinys)-Vanduo. Brangus sprendimas.

    Oras-Vanduo plačiau. Gana pigu. Bet yra tik keli tinkami siurbliai Lietuvos sąlygoms. Klaidingai rašei kad prie -15C COP=1. Daugumai taip, bet yra:
    Samsung RD060PHXEA su vidiniu bloku AEN080YDEHA – 6kw – be talpos – 3000E
    -20C – COP 2,2, 4,4 KW
    Samsung RC090MHXEA – interuotas išorinis – 2600 Eur
    Nuo -20C. 7Kw kaip -15C
    Mitsubishi PUHZ-SW50VHA – kai -15C: 3,5KW, Cop2.3
    PUHZ-SW75VHA – kai -20C: 6KW

    1. Ok, su terminais gal ir užlanksčiau 🙂 O siurblių sąrašiukas didžiai įdomus, ačiū, pasinagrinėsiu.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.